Przeprowadzenie remontu naszego domu to poważna decyzja, wymagająca dużego nakładu nerwów, czasu i pieniędzy. Gdy zdecydujemy się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontej i zależy nam przy tym na zaoszczędzeniu wyżej wspomnianych nerwów, warto wiedzieć, jak dogadać się ze specjalistami mającymi pracować nad naszym mieszkaniem, by współpraca przebiegała pomyślnie i w przyjemnej atmosferze, oraz żeby jednocześnie panować nad tym, co dzieje się z naszym mieszkaniem. Jak tego dokonać?

Załóżmy, że znaleźliśmy już naszych upragnionych fachowców. Z ich ofertą najpewniej zapoznaliśmy się za pomocą różnych serwisów z ogłoszeniami, stron internetowych, albo z polecenia naszej rodziny bądź znajomych. Nawet gdy zapoznaliśmy się z opiniami na ich temat, warto jeszcze trochę pogrążyć interesujące nas tematy i zadać fachowcom kilka pytań odnośnie naszej współpracy, zanim ten zakasa rękawy i weźmie się za realizacje prac remontowych.

Istnieje sporo kwestii do ustalenia. Na pewno trzeba dojść do porozumienia odnośnie kosztów remontów i wysokości wypłacanego honorarium, zakresu wykonywanych prac oraz kwestii zakupu materiałów, niezbędnych do przeprowadzenia remontu – te wszystkie sprawy to podstawowe kwestie, które powinny być ustalone jeszcze przed oficjalnym nawiązaniem współpracy między nami a fachowcami. Niektórzy zlecając wykonanie pracy ekipie remontowej decydują się na sporządzenie umowy, w której wszystko będzie przejrzyście wypunktowane i potwierdzone podpisem obu stron, inni zaś wolą dogadywanie się na „słowo honoru”. Jakiejkolwiek formy umowy z fachowcami byśmy nie wybrali, warto pamiętać, że w razie jakichkolwiek późniejszych niejasności czy sporów, im więcej postanowień mamy spisanych na papierze, tym większa szansa na załagodzenie konfliktu i ewentualnego dochodzenia swoich praw czy racji.

remontowanie wnętrz

O przeciętnych kosztach remontu dowiesz się na stronie internetowej firmy Tafla, oferującej remonty mieszkań.

Idealnie będzie, kiedy już na początku ustalimy wszystkie bardzo ważne szczegóły naszej umowy, zakładające również postępowanie, gdy z winy fachowców przesunie się przewidywany termin zakończenia remontu albo nieumyślnego (a tym bardziej umyślnego!) spowodowania szkody w naszym domu podczas przeprowadzania prac remontowych. Znane są przypadki znikania ekip remontowych w połowie prac, kiedy właściciele domu musieli jak najszybciej znaleźć nowych specjalistów, albo przypadkowego uszkodzenia przez ekipę remontową nowego sprzętu – na przykład nieumiejętne podłączenie sprzętu elektrycznego, które w rezultacie skutkowało spaleniem go, a winowajca wcale nie poczuwał się do swojej winy. A umowy pisemnej, niestety, nie sporządzono.

Warto więc stworzyć taką umowę, nawet korzystając z różnych szablonów tego typów dokumentów krążących po internecie. Szablon taki należy, oczywiście, ewentualnie zedytować uzupełniając go o istotne dla nas kwestie bądź usuwając te niepotrzebne.

Przed podpisaniem tak sporządzonej umowy należy ją jeszcze przedyskutować z naszą ekipą remontowa, by wyjaśnić wszelkie ewentualnie niejasności, odpowiedzieć na pytania bądź za obopólną zgodą zmienić niektóre zapisy w umowie.