Kupno mieszkania – czy jakiejkolwiek innej nieruchomości – to niebanalna inwestycja i ogromny wydatek. Większość osób musi w tym celu wspomóc się kredytem, jednak mimo że ryzyko finansowe przy tak znaczących kwotach jest niemałe, rzadko kiedy Polacy szukają porady u profesjonalistów. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Nie kupuj kota w worku

Większość osób kupujących mieszkania nie jest w stanie dostrzec wszystkich elementów, które mogą wpływać na cenę i faktyczną jakość nieruchomości. Doczytanie w sieci kilku poradników nie da nikomu fachowej wiedzy na temat profesjonalnej analizy wartości mieszkania, dlatego warto konsultować się ze specjalistami. Jak pokazują badania w dalszym ciągu aż 40% Polaków nie widzi takiej potrzeby. To podstawowy błąd, z którego mogą wynikać inne – brak umiejętności zauważenia istniejących lub potencjalnych usterek i niedogodności sprawia, że kupujemy mieszkania o zawyżonej wartości.

Najtrudniejszy jest pierwszy zakup – wiele osób godzi się na obniżenie swoich wymagań, bo planują je sprzedać lub się wyprowadzić po jakimś czasie. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a jeśli w tym – nawet krótkim – czasie okaże się, że niedociągnięcia bądź usterki są bardzo poważne, może to dodatkowo wiązać się w kosztami. Fachowe oględziny by temu zapobiegły. Dlatego przy nabywaniu dowolnego mieszkania tak ważne jest sporządzenie protokołu. Kupując lokal, przed odbiorem kluczy należy przeprowadzić odbiór mieszkania. Warto w tym celu skontaktować się z inspektorem nadzoru budowlanego, który doskonale wie, jak sprawdzić, czy wykonanie zgadza się z tym, co jest przedmiotem umowy.architekt

Współpraca ze specjalistą

Konsultacje z architektem czy inżynierem są wskazane już na etapie budowy – zwłaszcza w wypadku, gdy kupujemy mieszkanie nowe, dopiero budowane. Ewentualna interwencja na tym etapie pozwoli wyeliminować ryzyko poważnych remontów w przyszłości. Jednak najczęstszym chyba błędem jest brak poprawnego oszacowania kosztów remontu oraz potrzebnego nań czasu. Przez to często rodzą się różne frustracje, bo choć mieszkanie jest kupione, zupełnie nie nadaje się do zamieszkania jeszcze przez długi czas.

Trzeba odczarować mit ekspertów budowlanych – są to osoby, które mogą w znaczny sposób pomoc zaoszczędzić nam nerwów i wydatków. Jeśli odpowiednio wcześniej zauważy się błędy, można je naprawić mniejszym kosztem, niż gdy mieszkanie jest zupełnie wykończone.