Od niespełna 50 lat, w budownictwie wykorzystywane są płyty fundamentowe. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwego bezpieczeństwa mieszkańcom domu czy bloku. Właściwości i zalety płyt fundamentowych znajdują swoje zastosowanie w wielu miejscach. Są one wykorzystywane w krajach, gdzie życie mieszkańców narażone jest na zderzenia sejsmiczne. Płyty te charakteryzują się odpornością na ekstremalne warunki atmosferyczne i klimatyczne. Ich stosowanie gwarantuje nam stabilność konstrukcji oraz zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej.

Obecnie, w budownictwie coraz częściej można spotkać się ze stosowaniem płyt fundamentowych. Zastosowanie płyt pozwala na szybkie, tanie i o wiele lepsze rozwiązania. Często więc, płyty fundamentowe używa się tam, gdzie panują trudne warunki. Warto dodać, że płyta fundamentowa z systemem grzewczym sprawdza się nie tylko w domach mieszkalnych. W wielu przypadkach, stosuje się ją również w halach przemysłowych czy zakładach produkcyjnych. Zalety, jakimi cechuje się ten system są znane na całym świecie  przez wiele branż.

System ogrzewania – tak czy nie?

Zastosowanie płyty grzewczej jest znane osobom, które mają w planach wybudować dom energooszczędny. Dodatkowo, takie rozwiązanie jest doskonałe dla osób, które chcą zmniejszyć poziom wilgoci w swoim domu lub zupełnie mu zapobiec. Dodatkowo, celem takiej płyty jest również zapewnienie stałej temperatury, jednocześnie obniżając koszta. Nośnikiem ciepła w płycie jest powietrze albo woda. Warto jednak wiedzieć wcześniej, czy faktycznie zalety płyty fundamentowej z ogrzewaniem mają pokrycie. Wiele jest osób, które są za ich stosowaniem, jednak nie brakuje osób, które nie są zadowolone z tego systemu. Dobrze znaną zaletą tego systemu jest bardzo łatwy i dość szybki montaż. Warto również podkreślić, iż budowę płyt fundamentowych z ogrzewaniem można rozpocząć w dowolnej porze roku. Wszystkie prace bowiem wykonuje się nad podłożem. Konstrukcja płyty fundamentowej z systemem ogrzewania pozwala na lepszą izolację termiczną oraz redukcję wilgoci. Dzięki temu, podczas prac budowlanych, beton będzie osuszany o wiele szybciej.

Systemy ogrzewania w płycie fundamentowej to bardzo wydajny sposób na ocieplenie domu

Istnieją również wady wynikające z połączenia płyt fundamentowych z systemem ogrzewania. Na samym początku trzeba jednak dodać, że można je zminimalizować. W wielu przypadkach możemy ich nawet nie odczuć. Jako wada, rozumiany jest dość wysoki koszt montażu płyt z systemem ogrzewania. To prawda, jednak koszt ten zwróci się po pewnym czasie eksploatacji. Poza tym, system ten jest bardzo wydajny i zapewnia długotrwałość. Drugą wadą tego systemu jest głośna praca agregatów w przypadku ogrzewania za pomocą powietrza. Można więc zmienić powietrze na wodę jeśli jest to możliwe. Wylewając beton na rury grzewcze musimy mieć pewność, że podjęliśmy ostateczną decyzję. Zmiana po wylaniu betonu jest niemalże niemożliwa.

Podsumowując – płyta fundamentowa, która posiada dodatkowo system ogrzewania, jest szczególnie funkcjonalna. Połączenie tych dwóch funkcji jest odpowiednim wyborem dla osób, które zastanawiają się nad podłogowym ogrzewaniem. Biorąc pod uwagę fakt, iż wszystkie wady można zredukować, system grzewczy zamontowany razem z płytami, będzie działał jak należy. Kwota, jaką należy przeznaczyć na zamontowanie płyty fundamentowej wraz z systemem grzewczym, co prawda jest wysoka. Warto jednak pamiętać o tym, by myśleć o przyszłych korzyściach dla domu i dla jego użytkowników. Zastosowanie płyty z systemem grzewczym jest bezpieczne, łatwe w używaniu i w montażu. Zalety, które znacznie przewyższają ewentualne wady, mogą być kartą przetargową podczas dokonywania odpowiedniej decyzji.